Ten olej je náš vztah

Evangelium – Mt 25,1-13

Ježíš řekl svým učedníkům toto podobenství: „Nebeské království je podobné deseti pannám, které vzaly lampy a vyšly naproti ženichovi. Pět z nich bylo pošetilých a pět prozíravých. Pošetilé vzaly sice lampy, ale nevzaly s sebou olej, prozíravé si však vzaly s lampami také do nádobek olej. Když ženich dlouho nepřicházel, začaly všechny podřimovat a usnuly. Uprostřed noci se strhl křik: `Ženich je tady! Jděte mu naproti!‘ Tu všechny ty panny vstaly a začaly si upravovat lampy. Pošetilé prosily prozíravé: `Dejte nám trochu oleje, lampy nám dohasínají.‘ Ale prozíravé odpověděly: `Nemůžeme, nestačilo by pak ani nám, ani vám, dojděte si raději k prodavačům a kupte si.‘ Jakmile však odešly nakoupit, přišel ženich a ty připravené vešly s ním na svatbu a dveře se zavřely. Později přišly i ostatní panny a volaly: `Pane, pane, otevři nám!‘ On však odpověděl: `Amen, amen, pravím vám: Neznám vás.‘ Bděte tedy, protože neznáte den ani hodinu.“

 

Dneska je neděle, a nemůžu jít na mši do kostela, protože se u nás kvůli protikoronavirovým opatřením nekonají. A tak jdu ven na zahradu a stoupnu si na její nejvyšší bod, abych byla co nejblíž zářícímu sluníčku. Nejdřív Bohu děkuju za to teploučko, co rozehřívá moje ztuhlé tváře zimou, a pak za to, že je tady se mnou. Otevřu on-line misál v mobilu a čtu si pěkně pomalu první čtení, pak si pobrouknu něco jako žalm, pak druhé čtení, ještě se vracím k prvnímu, aleluja mi zazpívá ptáček na stromě a pokračuju k evangeliu.

Lampa a olej, dva symboly… Co asi znamenají v mém životě? A nevyrazila jsem si taky náhodou jen s lampou?

Vciťuju se do té skupinky pošetilých dam a říkám si, jestli bych se nezachovala stejně. A proč je ženich tak nemilosrdně nepouští na hostinu kvůli jedné drobné chybce, ale nejen to, vlastně je ani vůbec nepoznává? Od těch prozíravých se liší jen tím, že nemají olej. Jen díky oleji ženich rozpoznává své hosty.

Myslím, že to jediné, co by olej mohl znamenat v mém životě, je můj osobní vztah s Ježíšem, že ten (a někdy hodně pracně) nasbíraný olej do zásoby jsou všechny chvíle a zážitky, které s Ním mám, všechny naše debaty, všechny těžkosti a nepochopení, všechny záchrany a odpuštění, všechny zázraky a obejmutí… ten olej je náš vztah. Pokud žádný olej nemám, nemůžu se divit, že mě na svatbě nevítá a nepoznává. Pokud šahám po louči vždycky jenom v neděli, když běžím na mši, není třeba žádný olej do zásoby, protože vím, že po mši jí zase v klidu odhodím. Jenomže, co když za mnou Ježíš přijde v pondělí nebo v úterý? Pozná mě?

Někteří teď hodně trpí tím, že nemohou na žádnou mši svatou, jako by tím měl začít stagnovat jejich vztah k Bohu. Ale já mám dojem, že na tom paloučku, kde jsem dnes slavila svoji „mši“ s Ježíšem, jsem nasbírala zase trošku oleje do nádobky a jak říká dnešní evangelium, ten se bude hodit asi víc než počet navštívených bohoslužeb.

Autorka: Zuzana Lášková, asociovaná OMI, Fojtov

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top